A network-related or instance-specific error occurred while establishing a connection to SQL Server hatası

//A network-related or instance-specific error occurred while establishing a connection to SQL Server hatası

A network-related or instance-specific error occurred while establishing a connection to SQL Server” bu hatanın sebebi MS SQL sunucunuza bağlanamıyor olmanız. Sebebini biraz araştırma ile bulacağız.

1-Bağlantı cümlenizde(connectionstring) hata olduğu için bağlanamıyorsunuz.

2-Ms Sql Sunucu servisi çalışmıyor.

Büyük olasılıkla birinci sebepten dolayı bu hatayı alıyorsunuz, bu yüzden birincide olabileceklere ağırlık vereceğim.

1-Server=myServerAddress; Database=myDataBase; User Id=myUsername; Password=myPassword;

Üsteki standart yapıdır ben SQL Server 2014’e bağlanmak için  Data Source=.;Persist Security Info=True;User ID=sa;Password=******;  yazarak bağlanıyorum. Ben bu hata ile karşılaştığımda

Data Source=.\DESKTOP-B14F7H5; ile bağlanmaya çalışmıştım, sılaş ve bilgisayar ismi (DESKTOP-B14F7H5) silince sorun düzeldi. Burada benim gözden kaçırdığım nokta Data Source için 2 farklı bağlantı şeklini aynı anda kullanmaya çalışıyor olmam 🙂 Bağlanmak için Data Source=.\; şeklinde bir kullanım ve Data Source=DESKTOP-B14F7H5; şeklinde farklı bir kullanımla bağlanabilirdim.

Her neyse devam edecek olursak  .\ şeklinde bir kullanım ile değil de bilgisayar ismi ile bağlanmak isterseniz Microsoft SQL Management Studio’yu açın. Connect to Server ekranı gelecektir burada Server Name alanında <Browse for more> seçeneğini seçin. Gelen ekrandan Database Engine altında bilgisayar adınız görünecektir onu seçerek OK tıklayın. Server Name alanına gelen isim sizin bilgisayar isminiz. İsmi kopyalayarak Data Source kısmına koyabilirsiniz. Daha kısa yoldan öğrenmek isterseniz Windows ve Pause tuşlarına aynı anda basarak bilgisayar adını öğrenebilirsiniz.

2-Ms Sql Sunucu servisini kontrol etmek için bilgisayarım iconuna sağ tuşla tıklayarak yönet dedikten sonra Servisler ve Uygulamalar altında Servisler kısmını tıkladıktan sonra SQL Server (MSSQLSERVER) veya (SQLEXPRESS) bulun çalışmıyorsa çalıştırın. Eğer bilgisayarım kısa yolu yok ise Denetim masası -> Yönetimsel Araçlar -> Hizmetler Bölümünden SQL Server arayabilirsiniz. Benim Windows’um İngilizce olduğu için Türkçe çevirimi biraz daha farklı olabilir, yanlışlık var ise affola 🙂

Eğer yine bağlanamıyorsanız, Güvenlik Duvarını kapattıktan sonra tekrar deneyin olmaz ise bağlantı cümlenizi kontrol etmekte fayda var,  bir harfin hatalı olması bile sorun çıkaracaktır.

 

 

By |2017-09-27T12:22:52+03:00Nisan 5th, 2016|Hata | Sorun Çözümleri|0 Comments

Leave A Comment