Azure Custom Domain com.tr ve com yönlendirme

//Azure Custom Domain com.tr ve com yönlendirme

Azure üzerinde website hizmeti kullanırken kendinize ait özel alan adı kullanabilmek için DNS yönlendirmesi yapmak gerekiyor. Birçok alan adı kayıt firması DNS hizmeti vermekte yalnız “com.tr” uzantılı alan adınızı nic.tr’den aldı iseniz biraz uğraşmak zorunda kalacaksınız. Çünkü nic.tr ns1.domain.com, ns2.domain.com gibi DNS istemekte yalnız Azure‘ye yönlendirme yapabilmek için CNAME ve A kaydı yapmamız gerekiyor nic.tr bu hizmeti vermiyor. Dolaylı yoldan çözebilmek için Cloudflare şirketini kullanacağız ücretsiz olarak CDN, DNS, CACHE ve  güvenlik çözümü gibi hizmetler sunmakta. Saldırıları engellediği ve sunucuya ulaşılamadığında Cache’den getirerek sitenizin ayakta kalmasını sağlamakta.

https://www.cloudflare.com‘dan ücretsiz üyelik alarak add site ile websitemizi ekliyoruz.

azure-custom-domain

DNS kayıtlarını kontrol etmek için bir dakika bizi bekletiyor, bekleme zamanında tanıtım videosunu izleyerek vakit geçirebilirsiniz.

azure-custom-domain

Daha sonra size seçmek istediğiniz planı soruyor ücretsiz bizim için yeterli ancak isterseniz ücretli üyeliklerden size uygun olanı seçerek ilerleyebilirsiniz.

Alan adınız için şimdiki Nameserver ve değiştirmeniz için gerekli yeni Nameserver bilgilerini size veriyor, bu bilgileri bir yere kaydederek nic.tr adresinden DNS sunucu değişikliği yaptığınız sayfaya bu bilgileri girerek yeni DNS sunucu bilgilerini giriniz. Girdiğiniz saate göre DNS güncellemesi değişkenlik gösterecektir. Whois sorgulaması yaparak kontrol edebilirsiniz.

azure-custom-domain(

Azure’de Domain yönetiminden ip adresini alın

azure-custom-domain(

Bilgileri tablodaki şekilde size uygun şekilde doldurun. Azure‘de mail kullanamıyorsunuz ama mızmızlanmasın diye onu da ekleyebilirsiniz yada mail için farklı bir yere yönlendirebilirsiniz.

Type Name Value
A alikoprulu.com.tr 104.xx.81.79
CNAME www alikoprulu.azurewebsites.net
CNAME awverify alikoprulu.azurewebsites.net
MX alikoprulu.com.tr alikoprulu.com.tr

 

Aynen aşağıdaki şekilde olacak, yalnız burada dikkat etmeniz gereken durum status’dan A(ip olan) kaydınızı açmayın sadece diğerlerini açın, trafik yönlendiriciler tarafından önce DNS bilgilerinizin dağıtılması gerekiyor en azından bir bir buçuk saat bekleyin sonra A kaydınızı açın ben bu yüzden 24 saatten fazla beklemek zorunda kaldım. Şansıma öyle denk gelmiş olabilir 🙂

azure-custom-domain

Whois kontrol ettikten sonra Cloudflare DNS’lerine yönlendi ise genel bakış (Overview)  sekmesinden Recheck Nameserver butonuna tıklayın server yönlenmesini kontrol edecek ve yönlenme yapıldıysa Site durumu aktif olacaktır.

azure-custom-domain

 

azure-custom-domain

Site durumu aktif olarak görünüyorsa ve DNS kayıtlarında CNAME’leri açtıktan sonra bir saatten daha fazla bekledi iseniz. Artık A kaydınızı da açabilirsiniz. Bundan sonrası direk ekleme yapabilirsiniz yada bekleyebilirsiniz bilemiyorum biraz da şans işi gibi 🙂 Yalnız A kaydını açtıktan sonra da en az 5 dakika bekleyin baktınız ekleme yapamıyorsunuz bir saat daha bekleyin. Tekrar deneyin olursa Custom domain adı eklemeyi başardınız hayırlı olsun, olmaz ise beklemeye devam 🙂

Her neyse son görüntümüzü de Azure ön izleme portalında göstereyim orada alan adı girdiğinizde onaylıyorsa yönlenme tamamlanmıştır, yok hata veriyorsa beklemeye devam dediğim gibi ben 24 saatten fazla bekledim yaklaşık 30 saat sonra çözüm üretebildim umarım sizde o kadar beklemezsiniz.

azure-custom-domain

Bu makalemizde adıma ait alan com.tr uzantılı alikoprulu alan adını Custom domain ekleme olarak eklemeye çalıştık umarım yardımcı olabilmişimdir, sorun çıkarsa çekinmeden sorun elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

İyi çalışmalar sağlıcakla kalın.

By |2017-09-27T12:22:52+03:00Ağustos 8th, 2015|Azure|5 Comments

5 Comments

 1. OĞUZHAN SARI 08/01/2017 at 21:20 - Reply

  Merhaba,
  2 gündür araştırıyorum bir türlü aradığıma göre sonuç bulamadım.

  Azure Portal üzerinde bri tane sanal sunucumuz var.
  IIS inde 3 site barınıyor.
  Bir tanesine domain ile giriş yapmak istiyorum.

  Azure veya sanal sunucu üzerinde ne gibi işlemler yapmamız gerekiyor.

  Sanal sunucu üzerinde DNS Server kurmak gerekiyormu?
  Yoksa Azure portal dan ayarlanıyormu?

  • alikoprulu 27/02/2017 at 22:41 - Reply

   Sanal sunucuda çalışan siteleriniz var ise ek bir ayar yapmadan çalışması geerkiyor. Yalnız com.tr uzantı için ek bir ayar varmı? yada çalışmama gibi bir durum olur mu? Denemediğim için bilemiyorum.

 2. hikmet 25/12/2017 at 20:08 - Reply

  Ali bey kolay gelsin. Nic.tr den bir domain aldım. Bedava mail hosting hizmeti veren Yandex Mail kullanmak istiyorum. Ancak Mx kayıtlarında sorun çıkarıyor. Acaba anlatımı güncelleme imkanınınz varmı arayüz az da olsa değişmiş. Ayrıca Yandex e yönelik bir content koyabilirmisiniz. Çünkü internette arattım benim gibi çok kullanıcı var

  • alikoprulu 11/03/2018 at 07:59 - Reply

   Hayat çok yoğun geçiyor, buraya hiç bakma şansım olmuyor, sorun olmasa yorumunuzu bile görmeyecektim 🙂 Unutmazsam boş bir vakitte yapmaya çalışayım.
   Yalnız boş geçirmeyelim DNS’inizi kendi kullanduğınız alan adı sağlayıcınıza yönlendirin (örnek veriyorum isimtescil.net) orada özel DNS ayarlarınızı yapabiliyorsunuz. Ayrıca Yandex Mail için özel ayarların olduğu bir makale de vardı. Sorununuzu bu şekilde çözebilirsiniz.

 3. Emin Yıldız 28/06/2019 at 01:06 - Reply

  Bu yazınız ciddi bir problemi çözmektedir. Çok işime yaradı, teşekkürler…

Leave A Comment